Uçurtmaya çanak takı

Çanak uçurtma takısı

 

Uçurtmanın ipine asılacak basit bir çanak takısı yapmak istiyordum. kiteplans.org adresinden bulduğum bu planın orjinali Peter Fürst’e ait. Bu plan gayet basit ve yaklaşık 3 metre çapında olmak üzere yeniden boyutlandırdım. Ekte planın sketchup dosyası da bulunuyor. Dosyayı indirip yeniden boyutlandırabilirsiniz ya da bir çıkış alma servisinden planı alıp kesim işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Karton bir kalıp hazırlarsanız, kalıbı kumaşa çizip kesmeniz daha kolay olacaktır. Planın orjinalini incelemek isterseniz bağlantı: http://www.kiteplans.org/planos/schwaben/schwaben.html

Toplam 12 parça kesmeniz gerekiyor. 2 ya da 3 renk kumaş kullanmanız güzel olacaktır.

Çanak uçurtma takısı planı
3 metre çaplı bir çanak için parça planı

Planımız şu bağlantıdan indirilebilir: 3metre-canak planı.

Plan dosyaları içinde bir sketchup plan dosyası, bir ölçüleri gösteren görsel bir de doğrudan çıkış alıp şablon yapacağınız parça bulunuyor. Parça png dosyasıdır ve tam boy çıkış alındığında ölçüleri doğru olacak şekilde ayarlanmıştır.


Yarasa 02 – uçurtma planı

Yarasa uçurtma tasarımı v 02
Yarasa uçurtma tasarımı v 02
Yarasa uçurtma tasarımı v 02 (Her hakkı saklıdır.)
yarasa denge - keel
yarasa denge – keel
yarasa uçurtma için alternatif keel - denge yerleşimi
yarasa uçurtma için alternatif keel – denge yerleşimi

Batman amblemini uçurtma olarak yapmakla ilgili bazı sıkıntılar yaşayınca, uçurtmayı farklı bir tipte geliştirmeye karar verdim. Ortaya çok basit yapılabilecek şu tipte bir uçurtma çıktı. Bir dikey omurga çıtası iki yatay yay gibi gerdirilmiş çıtadan oluşacak bu uçurtmayı yapmaya karar verdim.

Çıtalar karbon çıta olacaklar. Belki alttaki yay şekilli çıtayı fiber yaparak arkaya doğru daha çok esnemesi sağlanabilir. Bu da uçurtmanın kararlı uçuş yeteneğini arttıracaktır. Kanadın sağ ve sol orta çıkıntılarına kuyruk takmak da mümkün gibi görünüyor. Bunu küçük boy yaparak ve kuyruk ekleyerek (eğer gerekirse) tren uçurtma olarak üretmek de mümkün.

Uçurtmanın arkaya doğru esneyecek şekilde hazırlanması gerekli. Genel yapı olarak zaten doğu savaşçı uçurtmaları ile benzeşiyor.

Uçurtmaya eklenen keel planda görüldüğü gibi alt çıta seviyesine denk geliyor. Böylece üst kısım biraz geriye doğru gerilebilecek. İstenmeyen bir etki yaratırsa bir iple yüksekliği aynı hizaya çekmek mümkün. Keel uçurtmanın aynı zamanda dümeni olarak görev yapıyor. Uçurtmanın dik pozisyonda dengeli uçmasına yardım ediyor.

Üçüncü planda keel için alternatif yerleşim görüyorsunuz. Uçurtma deneme sürecinde bu alternatifler değerlendirilecek ve uygun olan plana göre bu sayfa güncellenecektir.

Tasarımı kişisel kullanım amacıyla yapmak serbesttir.

Ticari amaçla üretim ve çoğaltma, başka sitelerde yayınlamak kesinlikle yasaktır.

Flowform uçurtma planı – taslak

flowform uçurtma
flowform uçurtma
flowform uçurtma planı ve yapımı

Orjinali http://www.kiteplans.org/planos/flowform5/flowform5.html adresinde bulunan flowform uçurtmanın planını yeniden çizdim. Ölçüler henüz tam karar verilmiş ölçüler değil. Bu yazı plan üzerinde çalışıldıktan sonra düzeltilecektir. Amaç planı incelemenizdir. Daha sonra skecthup planını indirerek gerekli boyutlandırmaları sizler de yapabilirsiniz.

Boyutları ve planı daha net görmek için lütfen planların üzerine tıklayarak büyük boy görselleri açın.

Flowform uçurtmamız katmanlı ve içi hücresel kanallarla şekillenen bir uçurtmadır. Üstte gördüğünüz panellerden soldaki uçurtma uçarken bize dönük olan alt yüzdür. Sağ taraftaki panel üstte kalan yüzeydir ve daha uzun olduğuna dikkat edin. Çünkü kanat profilinden dolayı uzun olması gerekiyor. Profil yüksekliğine uygun bir uzunluğu var.

Flowform uçurtma panellerine açılacak deliklerin boyut ve yeri
Flowform uçurtma panellerine açılacak deliklerin boyut ve yeri

Üstte Flowform uçurtmamıza açılması gereken delikleri görüyorsunuz. Bu deliklerden giren hava uçurtmanın şişmesini kolaylaştıracak, fazla rüzgarda içi basıncı dengeleyecektir.

Uçurtmanın içindeki kanalları oluşturan yan duvarlar
Uçurtmanın içindeki kanalları oluşturan yan duvarlar

Alt ve üst panelleri birbirine bağlayacak ve iç kanal duvarlarını oluşturacak parçaları görüyorsunuz. Sol taraftaki 2 panel dairesel kesimlidir ve uçurtmanın yumuşak bir sırt eğimi almasını sağlarlar.

Sağda görünen iki parça köşeli kesime sahiptir. Avantajı ölçümün, kesimin daha kolay yapılmasıdır.

Flowform uçurtmanın keel yani dümenleri
Flowform uçurtmanın keel yani dümenleri

Son olarak uçurtmamızın keel denilen dümen ya da doğrultma panellerini görüyorsunuz. Uçurtmanın dengesi diyebiliriz. Bu paneller uçurtmanın formunu düz tutan parçalar oldukları kadar, kararlı ve düz uçmalarını da sağlayan yapılardır. Uzun olan sağ ve sola dikilmek üzere 2 adet kesilir. Kısa olan ortaya gelen parçadır.

Yarasa Uçurtma (Batman)

Yarasa uçurtma planı
Yarasa uçurtma planı
Yarasa uçurtma planı

Uzun süredir böyle bir uçurtma yapmayı düşünüyordum. Batman logosunu çok severim ve uçurtma yapmaya çok uygun. Bugün google sketchup ile bu plan üzerinde çalıştım. En kısa zamanda uygulamaya çalışacağım. Genişliği 3 metre olacak. Uçurtmayı arkaya doğru gerdirmek için ortaya 120 derecelik bağlantı parçası kullanmayı düşünüyorum.

Çıta yerleşimi ve genel uçurtma yapısı için farklı tasarımlar var. Okumaya devam et “Yarasa Uçurtma (Batman)”

Uçurtma yapımı

Uçurtma yapmak zor değildir. Kağıt ya da naylon, çıta, bant, makas ve iple uçurtma yapabilirsiniz.

Uçurtma yapım malzemelerinin hafif ve sağlam olması önemlidir. Bu açıdan naylon kağıttan daha sağlam ve hafif olabilir. Büyük çöp torbaları, büyük alışveriş torbaları uçurtma yapmak için yeterli malzemelerdir. Çıta kullanırken gereğinden kalın çıta kullanmayın. 1 metre boyunda bir uçurtma için 6 ya da 8 mm. çıta kullanmak yeterlidir. Eğer bulabilirseniz bambu da iyi bir malzemedir. Bambu sağlamdır ve daha büyük uçurtmalar yapabilirsiniz. Tahta çıta olarak çam çıta hafiftir fakat biraz dayanıksız olabilir. Kayın ya da gürgen dayanıklı ama ağırdır. Çam alırsanız biraz daha kalın, kayın ya da gürgen çıta alırsanız daha ince çıta tercih edebilirsiniz.

Kağıt ya da naylon  alabileceğiniz yerler:

Kırtasiye,

Market,

Ambalaj malzemesi satan dükkanlar,

Yapı marketler,

Nalburlar,

İp alabileceğiniz yerler:

Yapı marketler,

Balıkçılık malzemesi satan yerler,

Manifaturacılar, tuhafiyeler,

Nalburlar,

Çanta, ayakkabı üretim malzemesi satanlar,

Çıta alabileceğiniz yerler:

Marangozhaneler,

Yapı marketler,

Bambu için fidanlıklar,

Uçurtma planları:

Bu siteden,

Martı Uçurtma Kulübü online uçurtma yapımı bölümü

uçurtmaplanları.com

www.kiteplans.org

Türk uçurtma.com

Mekik uçurtma ve planı

Mekik uçurtmanın kuyruksuz uçuşu

Mekik benim tasarladığım bir uçurtma.Bu uçurtma eddy ile delta conyne karışımıdır. Uçurtmanın en önemli özelliği iki yönlü uçabilmesidir. Dar uç aşağı bakar durumda kuyruk gerektirmeden uçar. Dar uç yukarı çevrildiğinde kuyruk takılarak uçurulabilir. Bu uçurtmanın tasarlanmasında bana en büyük kolaylığı sketchup yazılımı sağladı. Yazılımın çekiştirme özellikleri hızlıca çeşitlemeler yapabilmenizi sağlıyor. Yeni şekil arayışları zevkli bir deneme yanılma süreci ardından tatminkar bir tasarımla sonuçlanıyor.Uçurtma bu sitenin hazırlanmasından çok önce yapıldığı için yapım aşamalarına ait fotoğraflar bulunmuyor. Burada sadece uçurtmanın planını ve bitmiş halinin fotoğraflarını bulacaksınız.

Mekik uçurtmanın kuyruklu uçuşu

mekik uçurtma

mekik sketchup plan

Okumaya devam et “Mekik uçurtma ve planı”

Sled uçurtma

sled uçurtma planı

Sled yapımı kolay bir uçurtmadır. Az rüzgarda da güzel uçar. Sled uçurtma benim gözde uçurtmalarımdandır. Daha önce hazır naylondan bir sled uçurtmam vardı. Mükemmel uçuşundan dolayı hayran kaldığım bu uçurtmanın çıtalı bir versiyonunu yapmanın iyi olacağını düşündüm. Sadece 2 çıta ile yapıldığı için maliyeti de çok az. Hazır olarak rahatça 1 metrelik çıtalar bulabilirsiniz. Çıtaların kalın olması da gerekmez. 4-5 mm. yeterlidir.

Uçurtmayı ben kumaştan yapmaya karar verdim. Bu boy için kağıt uygun olmayacaktır. Naylon daha uygundur. Ayrıca oranlarını değiştirerek daha küçük boyda yapmak da mümkün. Ekteki skecthup dosyasını indirip kendinize göre düzenleyebilirsiniz. Sketchup’ı indirmek ve eğitim videolarını izlemek için eski konuları inceleyin.
sled ucurtma planı

Uçurtma 2 renk olsun istedim ve aşağıdaki çeşitlemeleri yaptım. Kumaştan daha az kayıp verip, daha kolay yapmak için ikinciyi tercih ettim. Yan parçaları kayıpsız bir kesim için en sağda görüldüğü gibi yerleştirdim.

Sled uçurtma, renk alternatifi

Yapım aşamasına gelince:

Okumaya devam et “Sled uçurtma”

Basit uçurtma – Kumaştan ve dikişsiz

Basit uçurtma - son yerleştirme

Basit uçurtmalar yapmayı düşünüyordum ve uçurtma planları veritabanı sitesinden bu uçurtmayı seçtim.
(Kite plan database – www.vientocero.com)

Kuş uçurtma

Basit kuş uçurtma
Orjinal plan şu sayfada
http://www.vientocero.com/kpb/planos/bird/bird.html

Bu uçurtma için tafeta (polyester kumaş) kullanmaya karar verdim. Naylondan da rahatlıkla yapılabilir. Okumaya devam et “Basit uçurtma – Kumaştan ve dikişsiz”

SketchUp eğitim videoları

SketchUp ile temel düzeyde uçurtma planı çizebilmeyi sağlayacak eğitim filmleri hazırladım.

su-egitim

Eğitim filmlerini indirmek için aşağıdaki bağlantılara tıklayın. Filmler wmv formatındadır ve bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

sketchup-01

sketchup-02

sketchup-03

Yukarıda bağlantısını verdiğim filmler 1024 x 768 boyutlarındadır.
Aynı filmleri vimeo üzerinden de seyredebilirsiniz. Fakat Vimeo çözünürlüğü daha düşüktür. 600 x 453