İki ve dört ipli (kumandalı) foil uçurtma türleri

Dört ipli foil uçurtma - güç uçurtması (power kite)
Dört ipli foil uçurtma - güç uçurtması (power kite)

Kumandalı foil uçurtmalar çıtası olmayan, rüzgarla şişen hücrelerin oluşturduğu kanat formu sayesinde uçabilen kumandalı uçurtmalardır. İki ipli delta uçurtmalar gibi kumanda edilirler. Fakat akrobasi modellerindeki gibi hareketler yapılamaz.

Kumandalı foil uçurtmaların avantajları:

– Çıtası olmadığı için yere çakıldığında çıta kırılma, çıta bulma derdi yoktur.

– Çıta olmadığı için acemi eğitiminde çok idealdir.

– Çok güçlü rüzgarlarda bile çok iyi uçar, hatta güçlü rüzgar foil uçurtmalar için daha iyidir.

– Güçlü rüzgarlarda çok eğlencelidir. Çok hızlı uçar ve tepkileri hızlanır.

– Çıtalı modellerde belli bir boydan daha büyük uçurtmalar pratikte yapılamaz. Foil uçurtmalarda çıta olmadığı için çok büyük uçurtmalar yapılabilir.

– Büyük foil uçurtmalar büyük güç üretirler. Bu nedenle iki ipli foil uçurtmalarla ekstrem sporlar yapılabilir. (buggy, surf, kayak, board vb.)

– Katlanarak çok küçük bir hacime küçültülebilirler.

Kumandalı foil uçurtmaların dezavanatajları:

– Akrobatik hareketler yapamazlar.

– Rüzgar penceresinin dışına doğru katlanma eğilimindedirler.

– Yere düştüğünde kaldırılması çıtalı iki ipliler kadar kolay olmayabilir.

power kites
power kites

Okumaya devam et “İki ve dört ipli (kumandalı) foil uçurtma türleri”

İki ipli delta (stunt) uçurtma türleri.

İki ipli delta uçurtmalar kontrol edilebilir, kumandalı uçurtmalardır. Sağ ipi çektiğinizde sağa, sol ipi çektiğinizde sola gider. İki ipli delta uçurtmalar (stunt kites) genellikle karbon fiber çıtalı uçurtmalardır. Temel olarak tümü aynı şekil ve uçuş mantığına sahip görünürler. Oysa yapıları ve kaliteleri ile kendi içinde türlere ayrılırlar.

Başlangıç seviyesi 2 ipli stunt uçurtma "Prism Nexus"
Başlangıç seviyesi 2 ipli stunt uçurtma "Prism Nexus"

– Başlangıç seviyesi iki ipli uçurtmalar (eğlence sınıfı iki ipliler)

Başlangıç seviyesi iki ipli uçurtmalar basittir. Sadece temel komutlarınıza cevap verirler. Başlangıç modelleriyle bale yapabilirsiniz. Açık hava için eğlenceli oyuncaklardır. Başlangıç seviyesi uçurtmalar genellikle ucuzdur. Çıtaları çoğunlukla cam fiberdir. (fiberglass) Özellikle çok ucuz modelleri uçurmak zor olabilir. Ucuzluk ve kalitesizlik nedeniyle uçurması zordur. Bu nedenle yeni başlayanların işini hiç de kolaylaştırmazlar. Kaliteli bir kaç markanın uçurtmasını alma şansınız olursa iyi bir başlangıç yaparsınız ve sizi yeterince eğlendirir. Yurtdışı sitelerden 30-60$ seviyesinde alacağınız bu uçurtmaların kalitesi ve uçuş keyfi çin malı marketlerde satılan uçurtmalardan çok daha iyidir. Cobrakites sitesinde başlangıç modelleri

Başlangıç seviyesi iki ipliler kimler için uygundur: Baharda açık havaya Okumaya devam et “İki ipli delta (stunt) uçurtma türleri.”

İki ipli uçurtmalar nasıl uçurulur?

İki ipli uçurtmalar uçuş yönü kontrol edilebilir uçurtmalardır. Basit bir mantıkla sağ ipi çektiğinizde sağa, sol ipi çektiğinizde sola dönerler. Temel mantığı kavradıktan sonra uçurması kolaydır. Sadece alışmak ve hakim olmak için biraz zaman gerekir. İki ipli uçurtmalar ilk zamanlar eğlencelidir. Bir süre sonra tatmin olmayacak ve daha ileri modelleri uçurmak isteyeceksiniz. İleri düzey uçurtmaların manevra yetenekleri çok güçlüdür ve akrobatik hareketleri yapabilirler. Fakat bu yazımın konusu iki ipli uçurtmalara başlangıç. Sanırım aşağıdaki yazıda iki iplilerin temel uçuş teknikleri hakkında hemen her şeyi yazdım. Daha sonraki yazılarda iki ipli uçurtmaların diğer türlerini de detaylı olarak anlatmaya çalışacağım.

İki ipli uçurtmalar nasıl uçurulur:

İki ipli uçurtmalarla verilen ipi sonuna kadar açmanız gerekiyor. Bazılarının uçurtma ipini azıcık açıp, yavaş yavaş tek ipli uçurtmalar gibi salmaya çalıştıklarını gördüm. Bu yöntem tamamen yanlıştır. İki ipli uçurtmanızı yere koyun ve geriye doğru yatırın. Yani burun kısmı size değil, ileriye doğru bakacak şekilde yatırılmalı. Uçurtmanın iç kavisi (konkav yüzey) bu durumda gökyüzüne dönüktür. İplerinizi uçurtmaya bağlayın ve ipleri sonuna kadar açacak şekilde geriye yürüyün. Rüzgarın yönüne dikkat edin.

Uçurtmanızı biri tutmayacak. Altıgen uçurtmalarda olduğu gibi birinin uçurtmayı tutması gerekmez. Uçurtma geriye yatıkken ipleri gerginleştirin ve geriye doğru hafifçe çekilin. Uçurtma ayağa kalkacaktır. Rüzgar güçlüyse bu pozisyonda bile uçurtma siz bir şey yapmadan havalanabilir. Eğer uçurtmanız iyi bir uçurtma değilse ya da rüzgar azsa kolay havalanmaz. Uçurtmayı havalandırmak için sertçe kollarınızı geriye doğru çekin ve geriye doğru büyük bir adım atın. Kollar geriye doğru çekilmeli, yukarı doğru değil. Elleriniz kalça hizasında olacak ve sertçe iki ipi eşit bir şekilde geriye çekeceksiniz.

Hareketi doğru yaptıysanız uçurtmanız hızla yukarı fırlayacaktır. İpleri aynı anda, eşit çekmezseniz sağa ya da sola doğru gider. İpleri eşit çektiğiniz halde uçurtma düz havalanmıyorsa dengelerde sorun olabilir. Dengenizi kontrol edin: Uçurtmayı denge iplerinden tuttuğunuzda Okumaya devam et “İki ipli uçurtmalar nasıl uçurulur?”