Uçurtma sevgisi

 

Hafta sonları Yeşilyurt sahilinde Martı Uçurtma Kulübü üyeleri olarak uçurtma uçurmak üzere toplanıyoruz.

Hafta sonları biz sadece uçurtma uçurmaya değil, aynı keyfi paylaştığımız dostlarımızı görmeye geliyoruz. Hatta ben çoğu zaman uçurtma uçurmaktan çok uçurtma uçuranların keyfini seyretmeyi ve o uçurtmaların altında olmayı çok seviyorum.

Hafta sonları biz mutlu olmaya geliyoruz o sahile. Rüzgar kötü de olsa oradan mutsuz ayrılmıyoruz pek. Belki kopup giden bir uçurtma, kırılan çıta keyfimizi kaçırıyor sadece.

Bilmiyorum ama bana uçurtmayı severek uçuran biri, yaptığı eserini uçurduğunda sanki kalbini, ruhunu gökyüzüne yükseltmiş gibi geliyor. Onun mutluluğunu seyretmek çok tarifsiz. Siz gök oluyorsunuz, gök kalbiniz oluyor. Onun sevincini havada süzülürken görüyorsunuz. Uçurtma özgürlük diyorlar ya, pek doğru değil galiba. Aslında uçurtma iple bağlı bir esir. Bu bakış açısı ile ilgili. Ama bana sorarsanız sevinç bayrağıdır uçurtmalar.

Bu yazdıklarım inanın edebiyat ya da abartı değil. Hele yeni yapılmış bir uçurtmanın ilk açılışı, gökyüzüne salınışı var ya. Bir anının bile kaçırmak istemem. Ben hep fotoğraf çekiyorum. Herhalde mutluluğun resmini çekmeye çalışıyorum. Adibin duy beni. 🙂

Her uçurtmanın uçuruluşu bir sevinç, bir coşku, bir övünç, bir sergi, bir paylaşım, bir gurur, bir huzur, bir hülya taşıyor ve herkesin kendine göre bir mutlu olma hali var. İşte bunu bir kez gördünüz mü o uçurtmaların altından, uçurtanlardan bir daha ayrılamıyorsunuz. Uçurtmayla ilgili her şey pozitiftir. Aklınıza hep güzel şeyler gelir. Keyif, mutluluk, çocukluk ve dahası doldurur içinizi. Yanımıza yaklaşan herkes hemen çocukluğunda yaptığı uçurtmayı anlatıyor. Anlattığı uçurtma değil, o günkü mutluluğunu paylaşıyor sizle. İçindeki çocuk, sizin içinizdeki çocukla arkadaş olmak istiyor.

Bizzat kendi elleriyle, emek verip yaptığı uçurtmayı gökyüzüne salmanın keyfi çok büyük. Hazır alanların keyfi de bir başka, ama kendi yapanlar kadar olamaz asla. 2 ipli, 4 ipli uçuranlar ise gittikçe artan ve gelişen becerilerinin hazzı ve gururunu taşıyorlar.

Uçurtma aklınıza gelir de bir uçurtma uçurursanız, hele ki uçurtmayı kendiniz yaptıysanız uçururken neyi uçurduğunuza çok dikkat edin. O sadece havadaki bir nesne mi, yoksa mutluluğunuzun somutlaşmış bir parçası mı?

Bize katılırsanız bir de uçurtma uçuranların yüzlerini seyredin. Çocuk gibi uçurtma uçuran işsiz güçsüz, adamları mı göreceksiniz yoksa yaşama sevincini mi?

Uçurtmayı biz böyle yaşıyoruz işte. Siz de gelin, sevinç bayrağınızı göndere çekin.

Ahmedabad Uluslararası Uçurtma Şenliği – Hindistan

IKF 2012 Uçurtma festivali, Ahmedabad, Hindistan

 

Her yıl düzenli olarak yapılmakta olan IKF (International Kite Festival) Uluslararası Uçurtma Şenliğine katıldık. IKF 2012 önceki yıllara göre daha büyümüş. Öncesinde Ahmedabad ve 2. bir şehirde yapılan şenlikte bu yıl daha fazla şehir vardı. Hindistan’ın kuzeyinde yer alan Gujarat eyaleti uçurtma şenliğine çok önem veriyor. Başta Ahmedabad olmak üzere bütün ülkede uçurtma şenliği Okumaya devam et “Ahmedabad Uluslararası Uçurtma Şenliği – Hindistan”

Türkmenistan’da uçurtma gösterisi

Awaza turizm bölgesinde yapılan kanal açılışı için Türkmenistan’daydık. Awaza bölgesi Hazar denizi kıyısında ve yeni oteller yapılmış. Bölge turistik hale getirilmeye çalışılıyor. Türkmenistan’ın büyük bölümü çöl ve gelir kaynakları doğal gaz ve petrol. Biraz Arap ülkelerini, biraz da Türkiye’yi örnek alarak turizm kaynakları yaratmaya çalışıyorlar. Rusya ile yakın ilişkileri ve coğrafi anlamda yakınlığı nedeniyle anlamlı bir hazırlık içinde oldukları söylenebilir. Awaza kanalı turistik amaçla oluşturulmuş, üzerinde köprüler bulunan bir kanal. Eskişehir’deki porsuk çayı ve üzerindeki köprülere çok benziyor. Açılış için yapılan gösterilerden biri de uçurtma gösterileri idi.

OSOW, One world, one sky. Bir gökyüzü, bir dünya etkinliği

Martı Uçurtma Kulübü, Osow etkinliği

Osow için 11 ekim 2009’da Martı Uçurtma Kulübü olarak bir araya toplandık. Harika bir gün, tatlı bir rüzgar, parlak bir güneş, ideal bir sıcaklık, bir araya gelmiş martılarla festival havasında bir uçurtma etkinliği yaptık. Bütün gün tembel tembel uçurtma uçurduk, lafladık. Ankara’dan gelen martılar da bizleydi. Dünyada barış, kültür, paylaşım, hoşgörü ve anlayış için uçurtma uçurduk. Osow’un bir parçası olmak güzeldi.

Etkinliğin fotoğrafları için…

OSOW, One world, one sky. Bir gökyüzü, bir dünya.

Osow: One sky, One world.

Osow, One world, one sky. Tek gökyüzü, tek dünya uçurtma etkinliği tüm dünyada aynı gün uçurtma uçurulan bir gün. Aslında çok büyük bir uçurtma festivali diyebiliriz. OSOW’un amacı bütün dünyada barış, kültür, paylaşım, hoşgörü ve anlayış için uçurtma uçurmak.

Osow sayfalarında görülebileceği gibi dünya üzerindeki saat aralıklarına göre ülkeler sıralanmış. Katılanların fotoğrafları burada yayınlanıyor. 24 saat boyunca gökyüzünden uçurtma eksik olmuyor. Bu etkinliğe katılmak için sadece uçurtma uçurmanız, fotoğraflarını internete koymanız ve bunları yayınlamanız yeterli. Osow 11 ekim günü gerçekleştiriliyor.

Martı Uçurtma Kulübü olarak 11 ekim’de Yeşilyurt, fenerönünde OSOW uçurtma etkinliğine katılıyoruz. Siz de bir uçurtma uçurun ve fotoğraflarını yayınlayın.

Kütahya, Tavşanlı Uçurtma Festivali.

Tavşanlı Uçurtma Festivali

Kütahya, Tavşanlı’da her yıl güzel bir uçurtma festivali düzenleniyor. Bu festivale güzel bir katılım var. Festival Başarı İlkokulu tarafından Kütahya üyemiz Fevzi Kır’ın danışmanlığı ile düzenleniyor. Martı Uçurtma Kulübü olarak festivale biz de davetliydik. Hollanda’lı dostumuz Henk ve kızı Miriam da festivale katıldılar. Rüzgarsız başlayan gün akşama doğru çıkan rüzgarla festivale dönüştü. Gökyüzünde çok uçurtma vardı. Ankara, İzmir ve İstanbul’dan katılan Martı Uçurtma Kulübü üyeleri bir aradaydı ve güzel uçurtmaları da festivalin en renkli parçalarıydı. Kütahya, Tavşanlı’daki uçurtma festivali Türkiye’nin herhalde en güzel festivallerinden biri. Başarı İlkokulu ve Tavşanlı’ya bu güzel festivali düzenledikleri ve konuk severlikleri için teşekkür ediyoruz.

Tavşanlı Uçurtma Festivali fotoğrafları…