Power Kite (Güç uçurtmaları – 4 ipli uçurtmalar) ile nasıl havalanırım.

Forumlarda ya da eş dosttan duyuyorum. Büyük, güçlü, çeken uçurtmalar istiyorlar. Youtube’dan videolar izliyorlar, havada atlayan insanlar görüyorlar. Sonra gidip alakasız uçurtmalar alıp pişman oluyorlar. Bunları ben de yaşadım. Başkaları yaşamasın diye yazalım. E Martı Uçurtma Kulübü bu iş için var. Forumda da güzel yazılar var. Arayın, okuyun.

Power kite yani güç uçurtması adı üzerinde güç yaratan uçurtmalar. Motor gibi düşünün. Bunların amacı çekmek. Genellikle kullanımı da bir aracı çekmek şeklinde oluyor. Ya board denilen tekerlekli tahta (kaykay) ya da buggy denilen 3 tekerlekli araba şeklinde olanları ile karada, surf tahtası ile denizde ve kar tahtası ile de karda kullanabiliyorsunuz. Bu araçlar elinizde yoksa uçurtmayla çekişme heyecanı yaşamayı tercih ediyorsunuz ya da başka çare yok demek daha doğru. Paten, kaykay falan denemeyin sakın. Daha çok yaralanabilirsiniz.

Aracınız yok, uçurtmayı alıp çekişeceksiniz. Ne boy alalım. Daha önce ucuz 2 ipli foil kullananlar olup 1.5 – 2 m² kullananlar 4m² ve daha fazlasını hedeflemeyi düşünebilirler; aman yapmasınlar. Okumaya devam et “Power Kite (Güç uçurtmaları – 4 ipli uçurtmalar) ile nasıl havalanırım.”

Yarasa 02 – uçurtma planı

Yarasa uçurtma tasarımı v 02
Yarasa uçurtma tasarımı v 02
Yarasa uçurtma tasarımı v 02 (Her hakkı saklıdır.)
yarasa denge - keel
yarasa denge – keel
yarasa uçurtma için alternatif keel - denge yerleşimi
yarasa uçurtma için alternatif keel – denge yerleşimi

Batman amblemini uçurtma olarak yapmakla ilgili bazı sıkıntılar yaşayınca, uçurtmayı farklı bir tipte geliştirmeye karar verdim. Ortaya çok basit yapılabilecek şu tipte bir uçurtma çıktı. Bir dikey omurga çıtası iki yatay yay gibi gerdirilmiş çıtadan oluşacak bu uçurtmayı yapmaya karar verdim.

Çıtalar karbon çıta olacaklar. Belki alttaki yay şekilli çıtayı fiber yaparak arkaya doğru daha çok esnemesi sağlanabilir. Bu da uçurtmanın kararlı uçuş yeteneğini arttıracaktır. Kanadın sağ ve sol orta çıkıntılarına kuyruk takmak da mümkün gibi görünüyor. Bunu küçük boy yaparak ve kuyruk ekleyerek (eğer gerekirse) tren uçurtma olarak üretmek de mümkün.

Uçurtmanın arkaya doğru esneyecek şekilde hazırlanması gerekli. Genel yapı olarak zaten doğu savaşçı uçurtmaları ile benzeşiyor.

Uçurtmaya eklenen keel planda görüldüğü gibi alt çıta seviyesine denk geliyor. Böylece üst kısım biraz geriye doğru gerilebilecek. İstenmeyen bir etki yaratırsa bir iple yüksekliği aynı hizaya çekmek mümkün. Keel uçurtmanın aynı zamanda dümeni olarak görev yapıyor. Uçurtmanın dik pozisyonda dengeli uçmasına yardım ediyor.

Üçüncü planda keel için alternatif yerleşim görüyorsunuz. Uçurtma deneme sürecinde bu alternatifler değerlendirilecek ve uygun olan plana göre bu sayfa güncellenecektir.

Tasarımı kişisel kullanım amacıyla yapmak serbesttir.

Ticari amaçla üretim ve çoğaltma, başka sitelerde yayınlamak kesinlikle yasaktır.

Uçurtma sevgisi

 

Hafta sonları Yeşilyurt sahilinde Martı Uçurtma Kulübü üyeleri olarak uçurtma uçurmak üzere toplanıyoruz.

Hafta sonları biz sadece uçurtma uçurmaya değil, aynı keyfi paylaştığımız dostlarımızı görmeye geliyoruz. Hatta ben çoğu zaman uçurtma uçurmaktan çok uçurtma uçuranların keyfini seyretmeyi ve o uçurtmaların altında olmayı çok seviyorum.

Hafta sonları biz mutlu olmaya geliyoruz o sahile. Rüzgar kötü de olsa oradan mutsuz ayrılmıyoruz pek. Belki kopup giden bir uçurtma, kırılan çıta keyfimizi kaçırıyor sadece.

Bilmiyorum ama bana uçurtmayı severek uçuran biri, yaptığı eserini uçurduğunda sanki kalbini, ruhunu gökyüzüne yükseltmiş gibi geliyor. Onun mutluluğunu seyretmek çok tarifsiz. Siz gök oluyorsunuz, gök kalbiniz oluyor. Onun sevincini havada süzülürken görüyorsunuz. Uçurtma özgürlük diyorlar ya, pek doğru değil galiba. Aslında uçurtma iple bağlı bir esir. Bu bakış açısı ile ilgili. Ama bana sorarsanız sevinç bayrağıdır uçurtmalar.

Bu yazdıklarım inanın edebiyat ya da abartı değil. Hele yeni yapılmış bir uçurtmanın ilk açılışı, gökyüzüne salınışı var ya. Bir anının bile kaçırmak istemem. Ben hep fotoğraf çekiyorum. Herhalde mutluluğun resmini çekmeye çalışıyorum. Adibin duy beni. 🙂

Her uçurtmanın uçuruluşu bir sevinç, bir coşku, bir övünç, bir sergi, bir paylaşım, bir gurur, bir huzur, bir hülya taşıyor ve herkesin kendine göre bir mutlu olma hali var. İşte bunu bir kez gördünüz mü o uçurtmaların altından, uçurtanlardan bir daha ayrılamıyorsunuz. Uçurtmayla ilgili her şey pozitiftir. Aklınıza hep güzel şeyler gelir. Keyif, mutluluk, çocukluk ve dahası doldurur içinizi. Yanımıza yaklaşan herkes hemen çocukluğunda yaptığı uçurtmayı anlatıyor. Anlattığı uçurtma değil, o günkü mutluluğunu paylaşıyor sizle. İçindeki çocuk, sizin içinizdeki çocukla arkadaş olmak istiyor.

Bizzat kendi elleriyle, emek verip yaptığı uçurtmayı gökyüzüne salmanın keyfi çok büyük. Hazır alanların keyfi de bir başka, ama kendi yapanlar kadar olamaz asla. 2 ipli, 4 ipli uçuranlar ise gittikçe artan ve gelişen becerilerinin hazzı ve gururunu taşıyorlar.

Uçurtma aklınıza gelir de bir uçurtma uçurursanız, hele ki uçurtmayı kendiniz yaptıysanız uçururken neyi uçurduğunuza çok dikkat edin. O sadece havadaki bir nesne mi, yoksa mutluluğunuzun somutlaşmış bir parçası mı?

Bize katılırsanız bir de uçurtma uçuranların yüzlerini seyredin. Çocuk gibi uçurtma uçuran işsiz güçsüz, adamları mı göreceksiniz yoksa yaşama sevincini mi?

Uçurtmayı biz böyle yaşıyoruz işte. Siz de gelin, sevinç bayrağınızı göndere çekin.