Uçurtma sevgisi

 

Hafta sonları Yeşilyurt sahilinde Martı Uçurtma Kulübü üyeleri olarak uçurtma uçurmak üzere toplanıyoruz.

Hafta sonları biz sadece uçurtma uçurmaya değil, aynı keyfi paylaştığımız dostlarımızı görmeye geliyoruz. Hatta ben çoğu zaman uçurtma uçurmaktan çok uçurtma uçuranların keyfini seyretmeyi ve o uçurtmaların altında olmayı çok seviyorum.

Hafta sonları biz mutlu olmaya geliyoruz o sahile. Rüzgar kötü de olsa oradan mutsuz ayrılmıyoruz pek. Belki kopup giden bir uçurtma, kırılan çıta keyfimizi kaçırıyor sadece.

Bilmiyorum ama bana uçurtmayı severek uçuran biri, yaptığı eserini uçurduğunda sanki kalbini, ruhunu gökyüzüne yükseltmiş gibi geliyor. Onun mutluluğunu seyretmek çok tarifsiz. Siz gök oluyorsunuz, gök kalbiniz oluyor. Onun sevincini havada süzülürken görüyorsunuz. Uçurtma özgürlük diyorlar ya, pek doğru değil galiba. Aslında uçurtma iple bağlı bir esir. Bu bakış açısı ile ilgili. Ama bana sorarsanız sevinç bayrağıdır uçurtmalar.

Bu yazdıklarım inanın edebiyat ya da abartı değil. Hele yeni yapılmış bir uçurtmanın ilk açılışı, gökyüzüne salınışı var ya. Bir anının bile kaçırmak istemem. Ben hep fotoğraf çekiyorum. Herhalde mutluluğun resmini çekmeye çalışıyorum. Adibin duy beni. 🙂

Her uçurtmanın uçuruluşu bir sevinç, bir coşku, bir övünç, bir sergi, bir paylaşım, bir gurur, bir huzur, bir hülya taşıyor ve herkesin kendine göre bir mutlu olma hali var. İşte bunu bir kez gördünüz mü o uçurtmaların altından, uçurtanlardan bir daha ayrılamıyorsunuz. Uçurtmayla ilgili her şey pozitiftir. Aklınıza hep güzel şeyler gelir. Keyif, mutluluk, çocukluk ve dahası doldurur içinizi. Yanımıza yaklaşan herkes hemen çocukluğunda yaptığı uçurtmayı anlatıyor. Anlattığı uçurtma değil, o günkü mutluluğunu paylaşıyor sizle. İçindeki çocuk, sizin içinizdeki çocukla arkadaş olmak istiyor.

Bizzat kendi elleriyle, emek verip yaptığı uçurtmayı gökyüzüne salmanın keyfi çok büyük. Hazır alanların keyfi de bir başka, ama kendi yapanlar kadar olamaz asla. 2 ipli, 4 ipli uçuranlar ise gittikçe artan ve gelişen becerilerinin hazzı ve gururunu taşıyorlar.

Uçurtma aklınıza gelir de bir uçurtma uçurursanız, hele ki uçurtmayı kendiniz yaptıysanız uçururken neyi uçurduğunuza çok dikkat edin. O sadece havadaki bir nesne mi, yoksa mutluluğunuzun somutlaşmış bir parçası mı?

Bize katılırsanız bir de uçurtma uçuranların yüzlerini seyredin. Çocuk gibi uçurtma uçuran işsiz güçsüz, adamları mı göreceksiniz yoksa yaşama sevincini mi?

Uçurtmayı biz böyle yaşıyoruz işte. Siz de gelin, sevinç bayrağınızı göndere çekin.

Tchibo uçurtma

tchibo uçurtmaMartı Uçurtma Kulübü forumunda Tchibo”nun internet üzerinden iki ipli foil uçurtma sattığı haberini okudum. Forumdan birisi de uçurtmayı almış fakat henüz deneyememişti. Ben de sipariş verdim. Bayram sonrası uçurtma geldi. İlk izlenim iyiydi. Her şey düzgün görünüyordu ve içinde çok iyi hazırlanmış Türkçesi de olan bir kullanım kılavuzu vardı. Her türlü detay yazılmıştı. Takdir ettim. Geçen hafta denk getirip uçuşa gidemedim. Bu hafta mutlaka uçurtma uçurmaya gitmem gerekiyordu. Yeni aldığım bu uçurtmayı merak ediyordum. Sabah Ziya abi ve Halit ile konuştuk. Ziya abi pek gelmek istemiyordu. Ben yine de onu arayacağımı, eğer isterse kurs sonrası gidebileceğimizi söyledim

Uçurtma paketinin içi

Uçurtma kutusu içindeki kullanım kılavuzu gerçekten iyi hazırlanmıştı.

Paket içinden çıkanlar.

Malzeme kalitesi fena görünmüyor.

Tchibo iki ipli foil uçurtma

Uçurtma boyu da küçük değil.

Ne yazık ki telefonu evde unutmuşum. Kurs çıkışı havanın biraz tatsızlaştığını gördüm. Ziya abi”yi arayamadığımdan ve biraz da onu zorlamamak için doğrudan Yeşilyurt fener önüne gitmeye karar verdim.

Yolda bir iki damla yağmur atıştırdı, ama neyse ki devamı gelmedi. Rüzgar güçlüydü. Halit Serkan ile birlikte sahilde olacağını söylemişti. Çağrı börekçisine uğrayıp yarım kilo börek aldım ve sahaya geldim. Kimse yoktu. Şaşırmadım, bu havada Halit vazgeçmiş olabilirdi, büyük ihtimal beni aramış ama telefon evde kaldığı için bulamamıştı.

Ben yine de sahile indim. Yeni uçurtmayı denemek istiyordum. Uçurtmayı açtım, yere serdim. Rüzgar çoktu. İki taş bulup uçmasın diye uçurtma üzerine koydum ve bara sarılı ipin iki ucunu uçurtmaya bağladım. İpi açarak yürüdüm, yürüdüm, yürüdüm… Hiç bu kadar uzun iki ipli görmemiştim. Herhalde 100 metre ip sarmışlar. İpin sonuna geldiğimde artık geriye gidecek yer kalmamıştı. İpin ucu barın bir tarafına düğümlenmişti. Düğümü açtım. İpin hazırlanmamış olduğunu gördüm. İpin uçlarını lark düğüm için ayarladım. Bar yerine kayışları takmayı düşündüm, ama bu kadar saçma bir uzunlukla olacağı şüpheli göründü bana. Yine de ipleri çekip uçurmaya çalıştım. Uçmadı.

ip uçları

Uçuş denemeleri

İpleri bırakıp uçurtmanın yanına yürüdüm. Denge uçlarından kaldırıp tüplere hava dolmasını sağlamaya çalıştım. Tüpler bir türlü açılmadı. Uçurtamın ortasından, kenarından elle müdahale edip bir yarısının havayla dolmasını sağlayabildim. İkinci yarı için de biraz uğraştım ve uçurtma biraz şekillenmeye başladı. Denge uçlarından yavaş yavaş ipi bırakarak uçurmaya başladım. Ne yazık ki uçurtmanın tepkileri kötüydü. Hemen katlanma eğiliminde, rüzgar penceresinin kenarlarına gitmeyi sevmiyor, hemen katlanıyor, katlanmış uçurtma manevra ile açılamıyor ve hemen düşüyor. Uzun süre uğraştığım halde uçurtmayı rahatça havada tutamadım ve uçuşunun kötü olduğuna kanaat getirdim. İplerin neden bu kadar uzun olduğunu da daha iyi anladım. Bu şekilde uçurtmanın manevra açısı azalacak, rüzgar penceresinin dışına çıkamayacaktı. Ayrıca rahat uçmadığı için uçurtmanın tek başına uçurulması neredeyse imkansız.

Aşırı uzunluktaki ipi ikiye bölmeye karar verdim. İki ipi aynı boyda kesmek için önce bir yere takmak gerekiyordu. Çevreye bakındam yakınımdan geçen iki kişiye çağırdım ve ipi tutmalarını istedim. Yaklaşık ortaya kadar gittim ve birdden ipi kesecek bir şeyimin olmadığını farkettim. Malzeme çantamı arabada bırakmıştım. Amacım sadece hazır bir uçurtmayı denemekti. Uçurtmanın iplerinde böyle bir sorun olacağını düşünmemiştim. Adamlara teşekkür edip gidebileceklerini söyledim. Yardım etmiş olmaktan memnun, el sallayıp uzaklaştılar. Arabaya gitsem uçurtma ve ipleri götürürlerdi. Ne yapsam diye düşündüm o sırada yine yaklaşan birilerini gördüm. Balığa giden üç kişiydi. Seslenip çakmak istedim. Çakmakla ipi yakarak kestim. Yine teşekkür ve el sallaşma. İplerin uçlarını lark düğümü için hazır ettim. Diğer kesik yarıya da aynı şeyi yaptım. Kesik takımın birini bara sardım. Yarım (aslında normal) uzunluktaki ip ile bir kere daha uçurmayı denedim. Olmadı. İkinci ip takımını da bara sardım. Yaklaşık bu uğraşlar bir saat sürmüştü. Gelen giden de olmadığı için eve gitmeye karar verdim.\r\n\r\nHalit ve Ziya abi aramış. Ziya abi gelemeyeceğim demiş. İyi tamam. Halit”i aradım, Halit ve Serkan sahilde daha rüzgarsız bir bölgeye geçmişler, uçurtma ile havadan fotoğraf çekimi yapıyorlarmış. Bu saatten sonra yanlarına gitmek için geç olmuştu. Sağlık olsun diyerek kapattık. Börekleri ailecek yedik. Kısmet işte.

Kütahya, Tavşanlı Uçurtma Festivali.

Tavşanlı Uçurtma Festivali

Kütahya, Tavşanlı’da her yıl güzel bir uçurtma festivali düzenleniyor. Bu festivale güzel bir katılım var. Festival Başarı İlkokulu tarafından Kütahya üyemiz Fevzi Kır’ın danışmanlığı ile düzenleniyor. Martı Uçurtma Kulübü olarak festivale biz de davetliydik. Hollanda’lı dostumuz Henk ve kızı Miriam da festivale katıldılar. Rüzgarsız başlayan gün akşama doğru çıkan rüzgarla festivale dönüştü. Gökyüzünde çok uçurtma vardı. Ankara, İzmir ve İstanbul’dan katılan Martı Uçurtma Kulübü üyeleri bir aradaydı ve güzel uçurtmaları da festivalin en renkli parçalarıydı. Kütahya, Tavşanlı’daki uçurtma festivali Türkiye’nin herhalde en güzel festivallerinden biri. Başarı İlkokulu ve Tavşanlı’ya bu güzel festivali düzenledikleri ve konuk severlikleri için teşekkür ediyoruz.

Tavşanlı Uçurtma Festivali fotoğrafları…

Uçurtma yapımı için kesim malzemeleri ve teknikleri

Makas:
Uçurtma yapımı için gereken kumaşları düzgün kesmek sorundur. Makas ile kesim yapıldığında yamuk kesebilirsiniz. Makas ile düzgün kesim yapmak için kumaşı katlayarak kesmeniz uygun olur. Katlı kumaşı kesmek biraz alışkanlık gerektirir. Makasla hızlı kesim yapmaya alıştığınızda düzgün kesimler yapmaya başlarsınız.

Maket bıçağı ve dairesel bıçak:
Polyester kumaşları cetvel ve maket bıçağı kullanarak çok düzgün kesebilirsiniz. Dairesel bıçaklarda kumaş kesimi için kullanılırlar.  Dairesel makasları büyük kırtasiyelerde ve dikiş makinası satan mağazalarda bulabilirsiniz.

Havya:
Havya elektrik ve elektronik malzemeleri lehimlemekte kullanılır. Kalem ve tabanca tipi havyalar vardır. Kalem tipi olanları kullanmak daha pratiktir. 100W. lık olanları daha çabuk ısınır ve kolay keser. 25W olanlar da iş görürler. Havya ile yapılan kesime sıcak kesim denir. Sıcak havya polyester kumaşın kenarlarını eritir ve zamanla iplerin saçaklanmasını ve uçurtmanızın uzun ömürlü olmasını sağlar. Sıcak kesim yapılan kumaşların kenarlarını dikmek gerekmez.
www.ucurtma.web.tr

Kesim için zeminler:

Kesim matı ve pvc yer kaplaması:
Polyester kumaşlar maket bıçağı ve dairesel bıçaklarla çok düzgün kesilirler. Fakat bu defa kumaşı neyin üzerinde keseceğiniz sorun olur. Bıçaklarla kesim yapmak için aslında kesim matları satılır. Bu matları büyük kırtasiyelerden bulabilirsiniz. Genellikle çok pahalı bir malzemedir. Singer dikiş makinları satıcıları ve servislerinde daha makul fiyatla kesim matı bulabilirsiniz. Okumaya devam et “Uçurtma yapımı için kesim malzemeleri ve teknikleri”

Sketchup için şablon döküman oluşturmak

SketchUp’ı her açtığımızda ayarlarımızı yeniden yapmak yerine bir kere istediğimiz ayarları yapıp kaydetmek mümkün. Yeni dökümanı açıp tüm ayarları, görünümleri ihtiyacımıza göre düzenliyoruz. Bu dökümanı şablon olarak (save as template) kayıt ediyoruz. Kayıt ekranında bunu default template olarak işaretliyoruz. Yani her açılışta bu şablon ile başlamasını istemiş oluyoruz. Böylece hep kullandığımız ayarlar ile yeni döküman açmamız mümkün olacak

SketchUp eğitim videoları

SketchUp ile temel düzeyde uçurtma planı çizebilmeyi sağlayacak eğitim filmleri hazırladım.

su-egitim

Eğitim filmlerini indirmek için aşağıdaki bağlantılara tıklayın. Filmler wmv formatındadır ve bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

sketchup-01

sketchup-02

sketchup-03

Yukarıda bağlantısını verdiğim filmler 1024 x 768 boyutlarındadır.
Aynı filmleri vimeo üzerinden de seyredebilirsiniz. Fakat Vimeo çözünürlüğü daha düşüktür. 600 x 453

Uçurtma planları çizmek – Sketchup

Uçurtma planlarını çizmek için harika bir yazılım var. Ücretsiz ve kullanması kolay. Google Sketchup. Sketchup iki ayrı seviyede satılıyor. Biri ücretsiz, diğeri ise ücretli sürüm. Ücretli olan sürüm dosyaları farklı formatlarda kaydetmek, yüksek çözünürlüklü çıkışlar elde etmek için gerekli. Fakat uçurtma planı çizmek için ücretsiz sürüm gayet yeterli. Yazılım 3 boyutlu çalışıyor olmasına karşın çoğu uçurtma için çizimler 2 boyutlu olarak hazırlanacak.

Nasıl kullanılır.
Sketchup kendi kendini öğretiyor. İçinde yazılımı anlatan araçlar var. Her seçtiğiniz araç için bir pencerede aracın nasıl çalıştığı anlatılıyor. Ayrıca sitesinde pek çok eğitim filmi var. Yakın zamanda ben de Türkçe olarak eğitim filmleri hazırlayacağım. Çalışma için önce internetten bir uçurtma planı ya da tam karşıdan çekilmiş uçurtma fotoğrafını buluyorsunuz. Uçurtma yapacağınız herhangi bir cismi de fotoğraf olarak yazılım içine alabilirsiniz. Daha sonra kılavuz çizgiler ile yatay, dikey nirengileri belirliyorsunuz. Kalemle uç noktalara tıklayıp şekli oluşturuyorsunuz. Sonrasında istediğiniz boyuta yeniden ölçeklendirebilirsiniz.

Kendi tasarımlarınıza başlamak için ideal.
Sketch-up elinizdeyken var olan planları boşverip yeni uçurtma tasarımları yapabilirsiniz. Yazılımın pratikliği çok kısa sürede bir çok uçurtma seçeneği oluşturmanızı sağlayacak. Sadece noktaların ucundan tutup çekiştirmek yetiyor. Çizim işi bitince ölçü aracını alıyorsunuz ve yaptığınız çizimin kenarlarını iki tıklamayla ölçülendiriyorsunuz. Planda yapacağınız tüm boyut değişiklikleri tek harekette gerçekleşiyor ve tüm ölçüler yeniden oluşuyor. Bu yazılım gerçekten zaman ayırmaya değer.

Uçurtma hobisi ve kültürüne merhaba.

Bu uçurtma hakkında bir günlüktür. Uçurtma planları, yapım aşamaları, uçurtma fotoğrafları, uçurtma tasarımları ve uçurtma hakkında önemli linkler burada paylaşılacak. Hoşgeldiniz.