Ahmedabad Uluslararası Uçurtma Şenliği – Hindistan

 

Her yıl düzenli olarak yapılmakta olan IKF (International Kite Festival) Uluslararası Uçurtma Şenliğine katıldık. IKF 2012 önceki yıllara göre daha büyümüş. Öncesinde Ahmedabad ve 2. bir şehirde yapılan şenlikte bu yıl daha fazla şehir vardı. Hindistan’ın kuzeyinde yer alan Gujarat eyaleti uçurtma şenliğine çok önem veriyor. Başta Ahmedabad olmak üzere bütün ülkede uçurtma şenliği yapılıyor aslında. Sadece bir meydanda değil, tüm evlerin çatılarında yapılan bu etkinlik günlerinde bütün ülke uçurtmayla kaplanıyor. Muhtemelen aynı anda en çok uçurtmanın havada olduğu yer burasıdır.

Bu yıl 2 ayrı gurup 2 ayrı rota izledi. Biz Delhi’den başlayarak Bhavnagar, Vadodara, Ahmedabad, Mandvi, Kutch, Belgaum şehirlerinde şenliklere katıldık. Çok yorucu bir tempoydu. Farklı ülkelerden gelen uçurtmacıların bir araya gelip uçurtma uçurmaları güzel olmakla beraber, bir şehir dolusu insanla aynı anda bir kutlamada olmak bambaşka bir şey.

Hindistan’da özellikle Ahmedabad şehrinde bu şenlik bir kutlama. Makar Sankranthi kutlanıyor. Bu mevsimsel olarak bolluk ve bereket, hasat kutlamaları anlamına geliyor. Güneşin kuzeye geçmesi anlamına geliyormuş Makar Sankranthi. Şehirin pek çok sokağında uçurtma yapan, satan insanlar görebiliyorsunuz. Şenlik günü 14 Ocak ve herkes çok sayıda uçurtma alıp çatılara çıkıyor. Tüm çatılardan ses sistemi ile bangır bangır müzik çalınıyor. Bolca da yiyecek çatılara istifleniyor. Uçurtmalar birbirlerinin ipini kesmeye çalışıyor. İpi kesen kadar ipi kesilen de seviniyor. Gökyüzünden uçurtma yağıyor. Yanınıza düşen uçurtmayı alıp ipe bağlıyor ve yeniden uçuruyorsunuz. Hindistan’da geleneksel savaşçı uçurtmalar (fighter kite) uçuruluyor. İnce pelur kağıttan ve bambu çıtalardan yapılıyor. Savaşçı uçurtmalar dengesiz uçurtmalardır. Havada düz uçmazlar. Havada dönerken istediğiniz yönü yakaladığında hızla ipine asılırsınız. Uçurtma bir anda arkaya doğru gerildiği için stabil uçuş pozisyonu yakalar ve hızla ileri fırlar. Bu ataklar halinde uçuş sırasında diğer ipin üzerinden geçersiniz ve ipinizi gerginlilğini bozmadan salarsınız. Böylece diğer uçurtmanın ipini kesmeye çalışırsınız.

Bu yıl kendimizi diğer uçurtmacılarla kıyasladığımızda dünya uçurtmacıları arasında önemli bir yere gelmiş olduğumuzu açıkça gördük. Bundan sonra da gelişmeye devam edeceğimizi rahatlıkla görebiliyorum. Ayrıca bu yıl Rokkaku uçurtma yarışmasında Erhan Tüfekçioğlu Gandi uçurtması ile 2.lik ödülünü almış oldu. 2007 yılında da Emin Bozbey dopero uçurtma ile genel yarışmada 3.lük almıştı.