İki ipli uçurtmalar nasıl uçurulur?

İki ipli uçurtmalar uçuş yönü kontrol edilebilir uçurtmalardır. Basit bir mantıkla sağ ipi çektiğinizde sağa, sol ipi çektiğinizde sola dönerler. Temel mantığı kavradıktan sonra uçurması kolaydır. Sadece alışmak ve hakim olmak için biraz zaman gerekir. İki ipli uçurtmalar ilk zamanlar eğlencelidir. Bir süre sonra tatmin olmayacak ve daha ileri modelleri uçurmak isteyeceksiniz. İleri düzey uçurtmaların manevra yetenekleri çok güçlüdür ve akrobatik hareketleri yapabilirler. Fakat bu yazımın konusu iki ipli uçurtmalara başlangıç. Sanırım aşağıdaki yazıda iki iplilerin temel uçuş teknikleri hakkında hemen her şeyi yazdım. Daha sonraki yazılarda iki ipli uçurtmaların diğer türlerini de detaylı olarak anlatmaya çalışacağım.

İki ipli uçurtmalar nasıl uçurulur:

İki ipli uçurtmalarla verilen ipi sonuna kadar açmanız gerekiyor. Bazılarının uçurtma ipini azıcık açıp, yavaş yavaş tek ipli uçurtmalar gibi salmaya çalıştıklarını gördüm. Bu yöntem tamamen yanlıştır. İki ipli uçurtmanızı yere koyun ve geriye doğru yatırın. Yani burun kısmı size değil, ileriye doğru bakacak şekilde yatırılmalı. Uçurtmanın iç kavisi (konkav yüzey) bu durumda gökyüzüne dönüktür. İplerinizi uçurtmaya bağlayın ve ipleri sonuna kadar açacak şekilde geriye yürüyün. Rüzgarın yönüne dikkat edin.

Uçurtmanızı biri tutmayacak. Altıgen uçurtmalarda olduğu gibi birinin uçurtmayı tutması gerekmez. Uçurtma geriye yatıkken ipleri gerginleştirin ve geriye doğru hafifçe çekilin. Uçurtma ayağa kalkacaktır. Rüzgar güçlüyse bu pozisyonda bile uçurtma siz bir şey yapmadan havalanabilir. Eğer uçurtmanız iyi bir uçurtma değilse ya da rüzgar azsa kolay havalanmaz. Uçurtmayı havalandırmak için sertçe kollarınızı geriye doğru çekin ve geriye doğru büyük bir adım atın. Kollar geriye doğru çekilmeli, yukarı doğru değil. Elleriniz kalça hizasında olacak ve sertçe iki ipi eşit bir şekilde geriye çekeceksiniz.

Hareketi doğru yaptıysanız uçurtmanız hızla yukarı fırlayacaktır. İpleri aynı anda, eşit çekmezseniz sağa ya da sola doğru gider. İpleri eşit çektiğiniz halde uçurtma düz havalanmıyorsa dengelerde sorun olabilir. Dengenizi kontrol edin: Uçurtmayı denge iplerinden tuttuğunuzda Okumaya devam et “İki ipli uçurtmalar nasıl uçurulur?”