Flowform uçurtma planı – taslak

flowform uçurtma
flowform uçurtma
flowform uçurtma planı ve yapımı

Orjinali http://www.kiteplans.org/planos/flowform5/flowform5.html adresinde bulunan flowform uçurtmanın planını yeniden çizdim. Ölçüler henüz tam karar verilmiş ölçüler değil. Bu yazı plan üzerinde çalışıldıktan sonra düzeltilecektir. Amaç planı incelemenizdir. Daha sonra skecthup planını indirerek gerekli boyutlandırmaları sizler de yapabilirsiniz.

Boyutları ve planı daha net görmek için lütfen planların üzerine tıklayarak büyük boy görselleri açın.

Flowform uçurtmamız katmanlı ve içi hücresel kanallarla şekillenen bir uçurtmadır. Üstte gördüğünüz panellerden soldaki uçurtma uçarken bize dönük olan alt yüzdür. Sağ taraftaki panel üstte kalan yüzeydir ve daha uzun olduğuna dikkat edin. Çünkü kanat profilinden dolayı uzun olması gerekiyor. Profil yüksekliğine uygun bir uzunluğu var.

Flowform uçurtma panellerine açılacak deliklerin boyut ve yeri
Flowform uçurtma panellerine açılacak deliklerin boyut ve yeri

Üstte Flowform uçurtmamıza açılması gereken delikleri görüyorsunuz. Bu deliklerden giren hava uçurtmanın şişmesini kolaylaştıracak, fazla rüzgarda içi basıncı dengeleyecektir.

Uçurtmanın içindeki kanalları oluşturan yan duvarlar
Uçurtmanın içindeki kanalları oluşturan yan duvarlar

Alt ve üst panelleri birbirine bağlayacak ve iç kanal duvarlarını oluşturacak parçaları görüyorsunuz. Sol taraftaki 2 panel dairesel kesimlidir ve uçurtmanın yumuşak bir sırt eğimi almasını sağlarlar.

Sağda görünen iki parça köşeli kesime sahiptir. Avantajı ölçümün, kesimin daha kolay yapılmasıdır.

Flowform uçurtmanın keel yani dümenleri
Flowform uçurtmanın keel yani dümenleri

Son olarak uçurtmamızın keel denilen dümen ya da doğrultma panellerini görüyorsunuz. Uçurtmanın dengesi diyebiliriz. Bu paneller uçurtmanın formunu düz tutan parçalar oldukları kadar, kararlı ve düz uçmalarını da sağlayan yapılardır. Uzun olan sağ ve sola dikilmek üzere 2 adet kesilir. Kısa olan ortaya gelen parçadır.